Witryna parafii istnieje od dnia

29.10.2005r

Imieniny

Dzisiaj: 3 Maj 2016    |    Imieniny: Maria, Nina, Aleksander - ¦więto Konstytucji 3-Maja

Cytat na dziś

Podstawową cechą natury człowieka jest gorące pragnienie tego, co nie jest mu dane.
Kolory roku liturgicznego PDF Drukuj Email

bialy    Rok liturgiczny opiera się na zwartej organizacji dni i tygodni. Tworzy on cykl powtarzający się niemal identycznie. Podobnie jak większość chrześcijańskich instytucji, ma on swoją długą i bogatą historię. Na początku chrześcijanie świętowali tylko niedzielę, jako dzień Pański, czyli dzień zmartwychwstania Chrystusa. Z czasem zaczęły pojawiać się inne święta i okresy roku liturgicznego. Do najwcześniej ukształtowanych należą okres Wielkiego Postu i Wielkanocy. W IV wieku pojawiły się wielkie święta chrześcijańskie: Boże Narodzenie, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha świętego. Później kalendarz kościelny ubogacił się o święta maryjne i różne obchody ku czci świętych.

argaiv1219

W obecnym układzie roku liturgicznego Kościół wspomina całe misterium Chrystusa, od Wcielenia (narodzin) aż do dnia Zesłania Ducha świętego i do oczekiwania na przyjście Pańskie.

biały - kolor radości:

Boże Narodzenie i okres Bożego Narodzenia;

• Uroczystość Zmartwychwstania i okres Wielkanocny;

• Święta ku czci Chrystusa;

• Święta ku czci Świętych (którzy nie byli męczennikami).

Czerwony - kolor krwi, ognia, miłości, królewski:

• Niedziela Palmowa;

• Wielki Piątek;

• Uroczystość Zesłania Ducha Świętego;

• Święta ku czci Świętych Męczenników.

Fioletowy - kolor pokuty i żałoby:

• okres Adwentu;

• okres Wielkiego Postu;

• podczas Mszy św. pogrzebowych.

Zielony - kolor nadziei i życia:

• w niedziele zwykłe;

• dni powszednie okresu zwykłego w ciągu roku.

Różowy - kolor radości wśród pokuty:

• III Niedziela Adwentu;

• IV Niedziela Wielkiego Postu.

© 2005 Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszewie Węgorzewskim |       _______________________________________________________________________