Witryna parafii istnieje od dnia

29.10.2005r

Dzisiaj: 17 Wrzesień 2014    |    Imieniny: Justyna, Narcyz, Franciszek

Cytat na dziś

Anioł nigdy nie upada. Diabeł upada tak nisko, że nigdy się nie podniesie. Człowiek upada i powstaje.

W tym miesiącu2049
Od początku123484
Teraz online:
  • Gości: 2
Kolory roku liturgicznego PDF Drukuj Email

bialy    Rok liturgiczny opiera się na zwartej organizacji dni i tygodni. Tworzy on cykl powtarzający się niemal identycznie. Podobnie jak większość chrześcijańskich instytucji, ma on swoją długą i bogatą historię. Na początku chrześcijanie świętowali tylko niedzielę, jako dzień Pański, czyli dzień zmartwychwstania Chrystusa. Z czasem zaczęły pojawiać się inne święta i okresy roku liturgicznego. Do najwcześniej ukształtowanych należą okres Wielkiego Postu i Wielkanocy. W IV wieku pojawiły się wielkie święta chrześcijańskie: Boże Narodzenie, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha świętego. Później kalendarz kościelny ubogacił się o święta maryjne i różne obchody ku czci świętych.

argaiv1896

W obecnym układzie roku liturgicznego Kościół wspomina całe misterium Chrystusa, od Wcielenia (narodzin) aż do dnia Zesłania Ducha świętego i do oczekiwania na przyjście Pańskie.

biały - kolor radości:

Boże Narodzenie i okres Bożego Narodzenia;

• Uroczystość Zmartwychwstania i okres Wielkanocny;

• Święta ku czci Chrystusa;

• Święta ku czci Świętych (którzy nie byli męczennikami).

Czerwony - kolor krwi, ognia, miłości, królewski:

• Niedziela Palmowa;

• Wielki Piątek;

• Uroczystość Zesłania Ducha Świętego;

• Święta ku czci Świętych Męczenników.

Fioletowy - kolor pokuty i żałoby:

• okres Adwentu;

• okres Wielkiego Postu;

• podczas Mszy św. pogrzebowych.

Zielony - kolor nadziei i życia:

• w niedziele zwykłe;

• dni powszednie okresu zwykłego w ciągu roku.

Różowy - kolor radości wśród pokuty:

• III Niedziela Adwentu;

• IV Niedziela Wielkiego Postu.

© 2005 Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszewie Węgorzewskim |       _______________________________________________________________________